Helal (Gıda) Nedir?

Helal, yasal veya izin verilen anlamlarına gelen Arapça kökenli bir sözcüktür. Gıda konusuna gelindiğinde ise helal, Kur’an’da belirtildiği üzere bir beslenme standardıdır. Helalin zıttı yasa dışı veya yasaklanmış anlamlarına gelen haramdır. Helal ve haram, özellikle Müslüman bireylerce hayatın tüm yönlerine uygulanabilen evrensel terimlerdir. Bununla birlikte bu terimler genellikle gıda ürünleri, et ürünleri, kozmetik ürünler, kişisel bakım ürünleri, farmasötikler, gıda bileşenleri ve gıdayla temas eden malzemeler ile ilişkili olarak kullanılmaktadır.

Birçok gıda veya madde açıkça helal veya haram olarak adlandırılabilse de, helal veya haram olduğu net olmayan bazı şeyler bulunmaktadır. Bunları helal veya haram olarak sınıflandırmak için daha fazla bilgiye ihtiyaç bulunur. Bu tür maddeler genellikle şüpheli veya tartışmalı olarak adlandırılır.

Helal Gıda ve Ürünler Nelerdir?

İslamiyette genelde her gıda Kur'an veya Hadis tarafından özellikle yasaklanmadığı sürece helal kabul edilmektedir. Bununla birlikte resmi tanım gereği, helal gıdalar şu özelliklere sahip olmalıdırlar:

        - Müslümanların İslam hukukuna göre tüketmelerinin yasak olduğu herhangi bir bileşen içermemek,

        - İslami kurallara göre temizlenmiş mutfak eşyaları, ekipman ve makineler kullanılarak işlenmiş, üretilmiş ve depolanmış olmak.

Aşağıda belirtilen ürünler dışında kalan ürünler helal olarak kabul edilmektedir:

        - Domuz ve onun yan ürünleri,

        - İslami usullere uygun olarak kesilmeyen veya kesimden önce ölü olan hayvanlar,

        - Alkollü içecekler ve sarhoş edici maddeler,

        - Etçil hayvanlar ve yırtıcı kuşlar,

        - Kan ve kan yan ürünleri,

        - Yukarıda sayılan ürünlerden herhangi birisi bulaşmış ürünler.

HELAL Belgesi’ni Kimler Alabilir?

Gıda, ilaç ve kozmetik sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların Helal Belgesi alabilmeleri için ISO 22000, FSSC, BRC, IFS ve ISO 22716 GMP belgelerinden birisine sahip olmaları gerekmektedir. Gıda sektörü için bu sertifikalardan birine sahip olmayan firmalar HELAL Belgelendirme ile birlikte ISO 22000 belgelendirmesini bir arada gerçekleştirebilirler. Kozmetik sektörü içinse HELAL Belgesi alabilmek için ISO 22716 GMP Belgesi bulunmalıdır, ya da bu denetimler bir arada gerçekleştirilebilir. WHO, Kodeks, FDA gibi kabul görmüş kuruluşlarca belli bir limit konmuş, kullanımı sınırlandırılmış maddelerin limit kontrolü gerekir. 

HELAL belgesi üç yıl süreyle geçerli olup, denetimler her yıl tekrarlanmaktadır. 

BBS Belgelendirme Eğitim ve Gözetim Hizmetleri A.Ş., HELALDER (Helal Derneği) Onaylı bir belgelendirme kuruluşu olup, Helal Gıda konularında belgelendirme, eğitim ve çalıştay hizmetleri sunmaktadır.

* HELAL Belgesi almak için lütfen Başvuru Formumuzu doldurunuz veya bbs@bbsas.com.tr e-mail adresimiz ve 0 (312) 285 81 23 irtibat numaramızdan bizimle irtibata geçiniz.

Hemen Soru Sor

Sorular en kısa sürede size sms veya email yolu ile cevaplandırılır. (Kayıtlarda verilen Gsm Numaraları Gizli Tutulmaktadır.)