ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi

Günümüzde üretim her geçen gün artmakta buna paralel olarak ise enerji kaynakları azalmaktadır. Üretimin artışı ile birlikte sanayilerde enerji kaynaklarının etkin kullanımı, enerji tasarrufu, enerji verimliliği, geri kazanım, tekrar kullanım kavramları önem kazanmaktadır. Bütün bunlar göz önüne alındığında bir enerji tasarrufuna gidilmesi ve bir enerji yönetim sistemi oluşturulması kaçınılmazdır.

ISO 50001 kuruluşunuzda bir Enerji Yönetim Sistemi kurmanıza, işletmenize, sürdürmenize ve iyileştirmenize olanak sağlayan gereklilikleri belirten uluslararası bir standarttır. ISO 50001’in amacı kuruluşunuzun enerji verimliliği ve enerji tüketimi gibi konuları da içeren enerji performansını sürekli iyileştirebilmesi adına sistematik bir yaklaşımı takip etmesini sağlamaktır. ISO 50001 kuruluşunuzda tek başına uygulayabileceğiniz bir yönetim sistemi olup, aynı zamanda diğer yönetim sistemleriyle entegre olarak da uygulanabilmektedir.

Enerji yönetimi, güvenlikten, üretim kalite ve miktarından, çevresel sorumluluklardan taviz vermeden enerjinin verimli kullanımıdır. ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Standardı, organizasyonların enerji verimliliğini yükseltmek için gerekli olan, süreç ve sistemleri oluşturmalarını, bu süreç ve sistemlerin uygulanmasını ve sürdürülebilirliğini sağlamaktadır. ISO 50001 Standardı tüm enerji türlerini kapsamakta olup, kuruluşları etkin enerji yönetimine, maliyetlerin azaltılmasına ve çevreye karşı duyarlılığa teşvik eder.

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi'nin Faydaları Nelerdir?

    - Kuruluşunuzun enerji performansını ve enerji kullanımını sürekli iyileştirmenize yardımcı olur.
    - Daha verimli bir enerji kullanımı konusunda bir politika oluşturmanızı ve uygulamanızı sağlar.
    - Enerji verimliliği hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur.
    - Sera gazı (GHG) salınımının ve karbon salınımının azaltılmasını sağlar.
    - Enerji konusundaki risklerinizi yönetebilmenizi sağlar.
    - Enerji ve çevre ile ilgili yasal mevzuat ve gerekliliklere uyum sağlamanızı kolaylaştırır.
    - Küresel olarak tanımış ve kabul görmüş bir standarda uygunluğunuzu sağlar.
    - Müşterileriniz, paydaşlarınız ve tüm ilgili taraflara güven verir.
    - Kurumsal imajınızı güçlendirir.
    - Tüm çalışanlarınızın enerji ve çevre konusundaki bilinç ve farkındalıklarının artmasını sağlar.
    - Dünyanın ve genç nesillerin geleceğini korumanıza yardımcı olur. 

ISO 50001 Standardı'nı Kimler Kullanabilir/Uygulayabilir?

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Standardı, her tip ve büyüklükte organizasyonun, özel ya da kamu kuruluşunun, hizmet veya üretim sektöründe faaliyet gösteren kuruluşun uygulayabileceği bir standarttır. Enerji konusunda çalışan kuruluşları ise doğrudan ilgilendirmektedir.

* ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgesi almak için lütfen Başvuru Formumuzu doldurunuz veya bbs@bbsas.com.tr e-mail adresimiz ve 0 (312) 285 81 23 irtibat numaramızdan bizimle irtibata geçiniz.

Hemen Soru Sor

Sorular en kısa sürede size sms veya email yolu ile cevaplandırılır. (Kayıtlarda verilen Gsm Numaraları Gizli Tutulmaktadır.)