ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi

ISO 14000 serisi standartlar Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO) tarafından geliştirilmiş ve yayınlanmış bir dizi çevresel yönetim standardını içermektedir. ISO 14000 serisi bu standartlar çevresel sorumluluklarını yönetmek ve çevresel performanslarını  artırmak isteyen her türlü şirket ve kuruluş için pratik araçlar sağlayan bir standartlar bütünüdür.

ISO 14001 standardı, ISO 14000 serisi içerisinde en çok kullanılan ve en önemli standarttır. ISO 14001, küçük ve büyük ölçekli her türlü kuruluş için bir çevre yönetim sisteminin (ÇYS) gerekliliklerini belirler. ÇYS üretim ve hizmetlerin gerçekeleştirilmesi ile ilgili tüm süreçlerde çevre etkileşimlerinin değerlendirilerek çevre mevzuatı ve diğer yasal gereklilikler çerçevesinde çevrenin korunmasının sürekliliğinin sağlanmasını garanti eden bir yönetim sistemidir. ÇYS, bir organizasyon içindeki çevresel sorunların ele alınması için geliştirilmiş sistematik bir yaklaşımdır. ISO 14001 standardının en güncel versiyonu 2015 yılında yayınlanmış olan ISO 14001:2015 standardı olup, bu standart Planla-Uygula-Kontrol Et-Önlem Al döngüsüne dayanan ve Annex SL Yüksek Seviye Yapısı (HLS) ile oluşturulmuş bir standarttır.

ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi’nin Kuruluşunuza Sağlayacağı Faydalar;

    - Çevresel risklerinizi yönetebilmenizi sağlar,

    - Çevresel performansınızı sürekli iyileştirmenizi sağlar,

    - Çevre ile ilgili ulusal ve uluslararası mevzuata uyum sağlamanızı kolaylaştırır,

    - Küresel olarak tanımış ve kabul görmüş bir standarda uygunluğunuzu sağlar,

    - Müşterileriniz, paydaşlarınız ve tüm ilgili taraflara güven verir,

    - Acil durumlara ve çevre kazalarına karşı hazırlıklı olunmasını ve kaza vb. istenmeyen durumların azaltılmasını sağlar,

    - Çevre kirliliğinin kaynaktan başlayarak kontrol altına alınmasını ve azaltılmasını sağlar,

    - Atıkların sistematik olarak azaltılıp kontrol altına alınmasıyla hammaddelerin ekonomik kullanımını sağlar ve üretim maliyetlerini düşürür,

    - Tüm çalışanlarınızın çevre konusundaki bilinç ve farkındalıklarının artmasını sağlar,

    - Uluslararası rekabet avantajı sağlar,

    - Kurumsal imajınızı güçlendirir.

* ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi almak için lütfen Başvuru Formumuzu doldurunuz veya bbs@bbsas.com.tr e-mail adresimiz ve 0 (312) 285 81 23 irtibat numaramızdan bizimle irtibata geçiniz.

Hemen Soru Sor

Sorular en kısa sürede size sms veya email yolu ile cevaplandırılır. (Kayıtlarda verilen Gsm Numaraları Gizli Tutulmaktadır.)