Common Criteria – Ortak Kriterler
ISO/IEC 15408 Bilgi Teknolojileri BT ürünleri Güvenlik Belgelendirmesi ve TSEK 505-Temel Seviye Güvenlik Belgelendirmesi
Ortak Kriterler bilgi teknolojileri ürün ve/veya sistemlerinin güvenlik seviyelerinin tespit edilmesi ve bağımsız laboratuvarlarda test edilebilmesi için geliştirilmiş olan güvenlik standardıdır. Ortak Kriterler sertifikaları, Ortak Kriterler Tanıma Anlaşmasına (CCRA) üye olan ülkelerin test laboratuvarları ve belgelendirme kuruluşları tarafından verilmekte olup, sertifikalar 28 ülkede geçerlidir. (www.commoncriteriaportal.org )


TSEK 505-Temel Seviye Güvenlik Belgelendirmesi ise, Bt ürünlerine sızma testleri yapılarak verilen bir belgelendirmedir.
Türkiye'de, Başbakanlık genelgesi ile; TS 13298 standardı içinde bulunan, ISO/IEC 15408-Common Criteria Seviye 2 sertifikası veya TSEK 505-Temel Seviye Güvenlik sertifikası almak zorunludur.

EKONOMİ BAKANLIĞI DESTEKLERİ
Ekonomi Bakanlığının , 2015-8 sayılı Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi Hakkında Karar kapsamında, Hizmet Sektörü Belgelendirme ve Danışmanlık Destekleri kapsamında Madde 5 ve Madde 7 uyarınca, belgelendirme için %50 oranında ve yıllık en fazla 50.000 ABD Doları, danışmanlık/eğitim giderleri için 15.000 ABD Doları tutarında desteklenir. https://www.ekonomi.gov.tr/portal/content/conn/UCM/uuid/dDocName:EK-252317

* Ayrıntılı bilgi ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için lütfen bbs@bbsas.com.tr e-mail adresimiz ve 0 (312) 285 81 23 irtibat numaramızdan bizimle irtibata geçiniz.

Hemen Soru Sor

Sorular en kısa sürede size sms veya email yolu ile cevaplandırılır. (Kayıtlarda verilen Gsm Numaraları Gizli Tutulmaktadır.)